Pioneers in the industry, we offer jsw colour coated sheet, jsw metal roofing sheet, tata metal roofing sheet, 50mmx3.5x15 feet colour coated roofing sheet, 50mmx4x10 feet color profile sheet and 50mmx4x20 feet mangla roofing sheet from India.
₹ 76 / Kg Get Latest Price
| Length | 6 feet to 30 feet |
| Brand | JSW |
| Thickness Of Sheet | .35mm to .60mm |
| Thickness | .30mm to .60mm |
| Material | Galvanized Iron |
| Color | White , blue , green , red , orange , other |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Overall Width | 3.5 feet to 4.25 feet |
| No. Of Layers | 5 layers |
| Rib Height | .20mm |
| Min. Roof Slope | 45 degree |
| Guard Film | Yes |
| Gsm | 120 to 180 gsm |
| Weight | 1.380 gram to 1.650 gram per feet |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 76 / Kg Get Latest Price
| Thickness of Sheet | .30 MM TO .60 MM |
| Material | Galvanized Iron |
| Surface Treatment | Galvalume |
| Length | 12 ft, 16 ft, 8 ft, 10 ft, 14 ft, 20 ft, 18 ft |
| Width | 1220 mm |
| Color | Green, Grey, White, Blue |
| Brand | JSW |
| Coating Mass (GSM) | AZ-70 TO AZ-150 |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
| Model Number | PRAGATI , AZ 70 , AZ 150 , COLORON |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | G550 |
| Material | Steel |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Color | Blue |
| Thickness of Sheet | 0.30 mm |
| Length | 8 ft |
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Base Material | Galvanized Steel |
| Thickness | 0.50 mm |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Coating Type | PPGL |
| Color | Blue |
| Brand | Jindal |
| Application | Commercial Complex, Factory Roofing, Warehouse, Industrial Shed, School Building, Residential, Cold Storage, Farmhouse |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
| Surface Treatment | Color Coated |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 67 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Width | 4 ft |
| Length | 10 ft |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.50 mm |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 67 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.50 mm |
| Length | 16 ft |
| Width | 3.5 ft |
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Length | 20 Ft |
| Brand | JSW |
| Thickness | 0.50 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 67 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.50 mm |
| Length | 20 ft |
| Width | 3.5 ft |
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.50 mm |
| Length | 8 Feet |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Length | 8 Ft |
| Brand | JSW |
| Thickness | 0.50 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 67 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.50 mm |
| Length | 10 ft |
| Width | 3.5 ft |
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Length | 20 Ft |
| Brand | JSW |
| Thickness | 0.50 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.50 mm |
| Material | Bare Galvalume |
₹ 79 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Color | White, Transparent |
| Features | Tamper Proof |
| Appearance | Corrugated |
| Surface Treatment | Color Coated |
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Length | 12 Ft |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 68 / Kg Get Latest Price
| Thickness Of Sheet | .50MM |
| Brand | Tata |
| Material | COTED |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Color | BLUE RED YELLO GREY WHITE |
| Length | AS PER CUSTMER DEMAND |
| Usage/Application | COMMERCIAL / RESIDENTIAL |
| Features | NON RUSTING |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Shape | Rectangular |
| Overall Width | 4.2 FEET |
| No. Of Layers | 5 & 6 & 7 |
| Total Order Value | MINIMUM 10000 /- |
| Weight | AS PER LENGTH & THIKNESS |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 250 Kg
₹ 77 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.50 mm |
| Length | 12 ft |
| Width | 4 ft |
| Material | Steel |
| Color | Green |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 67 / Kg Get Latest Price
| Material | Galvanised Iron |
| Length | 10 ft |
| Color | Off White |
| Brand | Bhushan Steel |
| Width | 4 ft |
| Surface Treatment | Color Coated |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.50 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.50 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Finish | Matte Finish |
Minimum order quantity: 500 Kg
Anil Chashta (CEO)
Vinayak Enterprises
00, V K I Area Jaipur, Road No.09 F-3, Rjasthan Eletcricals G-710, V K I Area
Jaipur - 302013, Rajasthan, India