Wholesale Distributor of a wide range of products which include hot dip galvanizing, galvanized hot dip angle, ms angle structure, galvanizing job work, hot dip galvanized strip and gi equal angle.
₹ 22 / Kg Get Latest Price
| Service Type | Job Work |
| Material | Mild Steel |
| Item Type | Structure |
| Type Of Industrial Plant | hot dip |
| Service Duration | 2-5 days |
| Shape | ROUND,SQUARE,SHS,RHS |
| Item Thickness | 2 mm |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Project Duration | 10 YEARS |
| Location | jaipur |
| Production Capacity | 200000 mt per month |
| Coating Thickness | 80 micron |
| Finish | Bright Finish |
| Zinc Purity | 99 % |
Minimum order quantity: 25000 Kg
₹ 69 / Kg Get Latest Price
| Size | 50x50x6 mm |
| Material | Galvanized Iron |
| Length | 6 m (20 ft) |
| Thickness | 8 mm |
| Angle Type | Equal Angle |
| Usage/Application | Construction |
| Zinc Coating | 100 gsm |
| Material Grade | IS 2062 |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Brand/Make | Local |
| Technique | Hot Dip |
| Color | Metallic Color |
| Condition | New |
| Test Certificate (TC) | Available |
₹ 48 / Kg Get Latest Price
| Size | 75x75x10 mm |
| Shape | L Shaped |
| Brand | Sail |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 20 / Kg Get Latest Price
| Coating Type | galvanized |
| Type Of Service Provider | Company |
| Business / Industry Type | Service Provider |
| Location | Rajisthan |
| Project Duration | jaipur rajasthan |
| Type of Service | Galvanizing Services |
| Mode of Service | Offine / online |
| Mode of Payment | cash - cheque - debit card - credit card |
Minimum order quantity: 200 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Structure and Construction |
| Material | Galvanized Iron |
| Finish | Polished |
| Brand | rolling |
| Color | Black |
| Coating Thickness | 80 microne |
| Grade | hot dip |
| Raw Material | ms |
Minimum order quantity: 200 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Leg Size | 65x65 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Length | 6 m |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Size | 1 inch |
| Usage | Construction, Support Structure, Transmission Tower, Industrial Shed, Fabrication |
Minimum order quantity: 500 Kg
Anil Chashta (CEO)
Vinayak Enterprises
00, V K I Area Jaipur, Road No.09 F-3, Rjasthan Eletcricals G-710, V K I Area
Jaipur - 302013, Rajasthan, India